Schedules

Generated on: 17/09/2016 00:21:29 | Transform Time: 2487 | File: en\para\schedule\2016-09-12\dayfull.html

Archery

Match details Editorial
Mixed Team Compound Open Round of 16
Match details Editorial
Match 2 United States of America 146 -147 Republic of Korea
Match 7 Canada 144 -137 Spain
Mixed Team Compound Open Quarterfinals
Match details Editorial
Match 2 Great Britain 150 -149 Italy
Match 1 Islamic Republic of Iran 148 -153 Republic of Korea
Match 3 Turkey 147 -145 Brazil
Match 4 Canada 143 -155 People's Republic of China
Mixed Team Compound Open Semifinals
Match details Editorial
Match 1 Republic of Korea 143 -144 Great Britain
Match 2 Turkey 139 -149 People's Republic of China
Mixed Team Compound Open Finals
Match details Editorial
Bronze Medal Republic of Korea 138 -128 Turkey
Gold Medal Great Britain 143 -151 People's Republic of China

Athletics

Boccia

Match details Editorial
Mixed Pairs - BC4 Finals
Match details Editorial
Bronze Medal Match EDWARDS E MCGUIRE S 2 -3 LARPYEN P TANBUT C
Gold Medal Match DOS SANTOS E DOS SANTOS M 2 -4 ANDREJCIK S DURKOVIC R
Mixed Pairs - BC3 Finals
Match details Editorial
Bronze Medal Match NTENTA A PANANOS N 8 -1 MOHAMMAD TAHA N TOH SN
Gold Medal Match CHOI YJ KIM HS 2 -5 LEME A SOARES DA SILVA E
Mixed Team - BC1-2 Finals
Match details Editorial
Bronze Medal Match Argentina 2 -6 Portugal
Gold Medal Match Thailand 9 -4 Japan

Equestrian

Football 7-a-side

Match details Editorial
Men's Tournament Preliminary Round Group B Match 5 Islamic Republic of Iran 2 -0 Netherlands
Men's Tournament Preliminary Round Group B Match 6 Argentina 3 -2 United States of America
Men's Tournament Preliminary Round Group A Match 5 Ireland 1 -5 Great Britain
Men's Tournament Preliminary Round Group A Match 6 Ukraine 2 -1 Brazil

Goalball

Match details Editorial
Men's Tournament Preliminary Round Group A Match 7 Sweden 9 -5 Germany
Women's Tournament Preliminary Round Group C Match 7 Brazil 7 -2 Israel
Men's Tournament Preliminary Round Group A Match 8 Algeria 17 -13 Canada
Men's Tournament Preliminary Round Group B Match 7 Lithuania 9 -6 People's Republic of China
Women's Tournament Preliminary Round Group C Match 8 Japan 7 -1 Algeria
Women's Tournament Preliminary Round Group D Match 7 People's Republic of China 8 -3 Canada
Men's Tournament Preliminary Round Group B Match 8 United States of America 3 -6 Turkey
Women's Tournament Preliminary Round Group D Match 8 Turkey 6 -3 Ukraine

Powerlifting

Match details Editorial
Medal eventWomen's -73 kg Group A
Medal eventWomen's -79 kg Group A
Medal eventMen's -80 kg Group A
Men's -80 kg Group B

Sailing

Shooting

Sitting Volleyball

Match details Editorial
Women's Tournament Preliminaries Pool B Match 15 Rwanda 0 -3 Islamic Republic of Iran
Men's Tournament Preliminaries Pool B Match 7 People's Republic of China 2 -3 Ukraine
Women's Tournament Preliminaries Pool B Match 20 People's Republic of China 3 -2 United States of America
Men's Tournament Preliminaries Pool B Match 12 Islamic Republic of Iran 3 -0 Bosnia and Herzegovina

Swimming

Match details Editorial
Men's 400m Freestyle - S13 Heats
Women's 400m Freestyle - S13 Heats
Men's 150m Ind. Medley - SM4 Heats
Women's 150m Ind. Medley - SM4 Heats
Men's 50m Freestyle - S11 Heats
Women's 50m Freestyle - S11 Heats
Men's 100m Butterfly - S10 Heats
Women's 100m Butterfly - S10 Heats
Men's 100m Freestyle - S9 Heats
Women's 100m Freestyle - S9 Heats
Men's 200m Ind. Medley - SM6 Heats
Women's 200m Ind. Medley - SM6 Heats
Men's 50m Butterfly - S7 Heats
Women's 50m Butterfly - S7 Heats
Men's 50m Freestyle - S5 Heats
Women's 50m Freestyle - S5 Heats
Medal eventMen's 400m Freestyle - S13 Final
Medal eventWomen's 400m Freestyle - S13 Final
Medal eventMen's 150m Ind. Medley - SM4 Final
Medal eventWomen's 150m Ind. Medley - SM4 Final
Medal eventMen's 50m Freestyle - S11 Final
Medal eventWomen's 50m Freestyle - S11 Final
Medal eventMen's 100m Butterfly - S10 Final
Medal eventWomen's 100m Butterfly - S10 Final
Medal eventMen's 100m Freestyle - S9 Final
Medal eventWomen's 100m Freestyle - S9 Final
Medal eventMen's 200m Ind. Medley - SM6 Final
Medal eventWomen's 200m Ind. Medley - SM6 Final
Medal eventMen's 50m Butterfly - S7 Final
Medal eventWomen's 50m Butterfly - S7 Final
Medal eventMen's 50m Freestyle - S5 Final
Medal eventWomen's 50m Freestyle - S5 Final

Table Tennis

Match details Editorial
Men's Singles - Class 5 Finals
Match details Editorial
Gold Medal Match Cao Ningning 3 -0 Baus Valentin
Bronze Medal Match Urhaug Tommy 1 -3 Palikuca Mitar
Men's Singles - Class 7 Finals
Match details Editorial
Gold Medal Match Bayley William John 3 -1 Pereira Stroh Israel
Bronze Medal Match Morales Garcia Jordi 1 -3 Yan Shuo
Women's Singles - Class 4 Finals
Match details Editorial
Gold Medal Match Peric-Rankovic Borislava 3 -2 Zhang Miao
Bronze Medal Match Gilroy Sue 2 -3 Matic Nada
Women's Singles - Class 8 Finals
Match details Editorial
Gold Medal Match Kamkasomphou Thu 0 -3 Mao Jingdian
Bronze Medal Match Medina Josephine 3 -0 Wolf Juliane
Men's Singles - Class 11 Finals
Match details Editorial
Gold Medal Match van Acker Florian 3 -2 von Einem Samuel
Bronze Medal Match Palos Peter 3 -2 Kim Gi-Tae
Women's Singles - Class 3 Finals
Match details Editorial
Gold Medal Match Xue Juan 3 -0 Li Qian
Bronze Medal Match Ahlquist Anna-Carin 3 -0 Yoon Jiyu
Women's Singles - Class 5 Finals
Match details Editorial
Gold Medal Match Zhang Bian 3 -0 Gu Gai
Bronze Medal Match Lundbaeck Ingela 1 -3 Jung Young-A
Men's Singles - Class 10 Finals
Match details Editorial
Gold Medal Match Chojnowski Patryk 2 -3 Ge Yang
Bronze Medal Match Gardos Krisztian 3 -0 Lian Hao

Wheelchair Basketball

Match details Editorial
Women's Tournament Preliminaries Pool A Match 9 Argentina 20 -59 Germany
Women's Tournament Preliminaries Pool B Match 9 United States of America 65 -15 Algeria
Women's Tournament Preliminaries Pool B Match 10 People's Republic of China 29 -62 Netherlands
Women's Tournament Preliminaries Pool A Match 10 Canada 82 -49 Brazil
Men's Tournament Preliminaries Pool A Match 13 Australia 68 -55 Japan
Men's Tournament Preliminaries Pool B Match 13 Islamic Republic of Iran 72 -48 Algeria
Men's Tournament Preliminaries Pool B Match 14 United States of America 65 -48 Great Britain
Men's Tournament Preliminaries Pool A Match 14 Netherlands 48 -66 Spain
Men's Tournament Preliminaries Pool A Match 15 Canada 46 -67 Turkey
Men's Tournament Preliminaries Pool B Match 15 Brazil 61 -73 Germany

Wheelchair Fencing

Match details Editorial
Men's Individual Sabre - Category B Preliminaries
Match details Editorial
Match 1 Cheema Balwinder 2 -5 Feng Yanke
Match 2 Cheema Balwinder 1 -5 Castro Adrian
Match 3 Triantafyllou Panagiotis 5 -3 Castro Adrian
Match 4 Triantafyllou Panagiotis 5 -1 Mainville Pierre
Match 5 Feng Yanke 5 -2 Mainville Pierre
Match 6 Feng Yanke 1 -5 Castro Adrian
Match 7 Mainville Pierre 1 -5 Castro Adrian
Match 8 Mainville Pierre 5 -0 Cheema Balwinder
Match 9 Triantafyllou Panagiotis 5 -4 Cheema Balwinder
Match 10 Triantafyllou Panagiotis 5 -1 Feng Yanke
Match 1 Brinson Joey 1 -5 Sarri Alessio
Match 2 Brinson Joey 1 -5 Datsko Anton
Match 3 Pluta Grzegorz 5 -4 Datsko Anton
Match 4 Pluta Grzegorz 4 -5 Cratere Marc- Andre
Match 5 Sarri Alessio 5 -0 Cratere Marc- Andre
Match 6 Sarri Alessio 1 -5 Datsko Anton
Match 7 Cratere Marc- Andre 0 -5 Datsko Anton
Match 8 Cratere Marc- Andre 5 -1 Brinson Joey
Match 9 Pluta Grzegorz 5 -2 Brinson Joey
Match 10 Pluta Grzegorz 1 -5 Sarri Alessio
Men's Individual Sabre - Category A Preliminaries
Match details Editorial
Match 1 Noble Romain 5 -4 Tsedryk Vadym
Match 2 Noble Romain 3 -5 Osvath Richard
Match 3 Pellegrini Alberto 5 -4 Osvath Richard
Match 4 Pellegrini Alberto 3 -5 Chen Yijun
Match 5 Ntounis Vasileios 5 -4 Chen Yijun
Match 6 Ntounis Vasileios 5 -3 Tsedryk Vadym
Match 7 Osvath Richard 5 -3 Tsedryk Vadym
Match 8 Osvath Richard 5 -3 Chen Yijun
Match 9 Noble Romain 5 -3 Chen Yijun
Match 10 Noble Romain 5 -3 Pellegrini Alberto
Match 11 Ntounis Vasileios 5 -4 Pellegrini Alberto
Match 12 Tsedryk Vadym 2 -5 Chen Yijun
Match 13 Tsedryk Vadym 0 -5 Pellegrini Alberto
Match 14 Ntounis Vasileios 5 -2 Noble Romain
Match 15 Ntounis Vasileios 5 -2 Osvath Richard
Match 1 Chan Wing Kin 4 -5 Cheong Meng Chai
Match 2 Chan Wing Kin 5 -2 Lemoine Ludovic
Match 3 Pylarinos Markantonatos Gerasimos 1 -5 Lemoine Ludovic
Match 4 Pylarinos Markantonatos Gerasimos 0 -5 Tian Jianquan
Match 5 Demchuk Andrii 5 -2 Tian Jianquan
Match 6 Demchuk Andrii 5 -1 Cheong Meng Chai
Match 7 Lemoine Ludovic 5 -2 Cheong Meng Chai
Match 8 Lemoine Ludovic 2 -5 Tian Jianquan
Match 9 Chan Wing Kin 2 -5 Tian Jianquan
Match 10 Chan Wing Kin 5 -2 Pylarinos Markantonatos Gerasimos
Match 11 Demchuk Andrii 5 -4 Pylarinos Markantonatos Gerasimos
Match 12 Cheong Meng Chai 0 -5 Tian Jianquan
Match 13 Cheong Meng Chai 2 -5 Pylarinos Markantonatos Gerasimos
Match 14 Demchuk Andrii 5 -1 Chan Wing Kin
Match 15 Demchuk Andrii 1 -5 Lemoine Ludovic
Men's Individual Sabre - Category B Quarterfinals
Match details Editorial
Quarterfinals - 1 Mainville Pierre 6 -15 Triantafyllou Panagiotis
Quarterfinals - 2 Sarri Alessio 13 -15 Pluta Grzegorz
Quarterfinals - 3 Feng Yanke 11 -15 Castro Adrian
Quarterfinals - 4 Datsko Anton 15 -9 Cratere Marc- Andre
Men's Individual Sabre - Category A Quarterfinals
Match details Editorial
Quarterfinals - 1 Chen Yijun 12 -15 Ntounis Vasileios
Quarterfinals - 2 Lemoine Ludovic 10 -15 Osvath Richard
Quarterfinals - 3 Noble Romain 3 -15 Demchuk Andrii
Quarterfinals - 4 Tian Jianquan 15 -5 Pellegrini Alberto
Men's Individual Sabre - Category B Semifinals
Match details Editorial
Semifinals - 1 Pluta Grzegorz 14 -15 Triantafyllou Panagiotis
Semifinals - 2 Datsko Anton 15 -8 Castro Adrian
Men's Individual Sabre - Category A Semifinals
Match details Editorial
Semifinals - 1 Osvath Richard 15 -12 Ntounis Vasileios
Semifinals - 2 Tian Jianquan 10 -15 Demchuk Andrii
Men's Individual Sabre - Category B Finals
Match details Editorial
Bronze Medal Bout Castro Adrian 15 -8 Pluta Grzegorz
Gold Medal Bout Datsko Anton 15 -7 Triantafyllou Panagiotis
Men's Individual Sabre - Category A Finals
Match details Editorial
Bronze Medal Bout Tian Jianquan 15 -5 Ntounis Vasileios
Gold Medal Bout Demchuk Andrii 15 -8 Osvath Richard

Wheelchair Tennis

Match details Editorial
Men's Singles 3rd Round
Match details Editorial
3rd Round Match 1 Houdet Stephane 2 -0 Caverzaschi Daniel
3rd Round Match 4 Kellerman Adam 0 -2 Fernandez Gustavo
3rd Round Match 5 Olsson Stefan 2 -0 Sanada Takashi
3rd Round Match 6 Hewett Alfie 2 -1 Peifer Nicolas
3rd Round Match 2 Miki Takuya 2 -1 Scheffers Maikel
3rd Round Match 3 Reid Gordon 2 -0 Cattaneo Frederic
3rd Round Match 7 Kunieda Shingo 2 -0 Dong Shunjiang
3rd Round Match 8 Jeremiasz Michael 0 -2 Gerard Joachim
Women's Singles Quarterfinals
Match details Editorial
Quarterfinals - Match 1 Griffioen Jiske 2 -0 Huang Huimin
Quarterfinals - Match 2 Whiley Jordanne 0 -2 de Groot Diede
Quarterfinals - Match 3 Zhu Zhenzhen 1 -2 van Koot Aniek
Quarterfinals - Match 4 Buis Marjolein 0 -2 Kamiji Yui
Men's Doubles Quarterfinals
Match details Editorial
Quarterfinals - Match 4 CAVERZASCHI D DE LA PUENTE M 0 -2 HEWETT A REID G
Quarterfinals - Match 3 KUNIEDA S SAIDA S 2 -1 CATTANEO F JEREMIASZ M
Quarterfinals - Match 1 HOUDET S PEIFER N 2 -0 FERNANDEZ G LEDESMA A
Quarterfinals - Match 2 MIKI T SANADA T 2 -1 EGBERINK T SCHEFFERS M
Women's Doubles Semifinals
Match details Editorial
Semifinals - Match 2 KAMIJI Y NIJO M 1 -2 BUIS M DE GROOT D
Semifinals - Match 1 GRIFFIOEN J VAN KOOT A 2 -0 SHUKER L WHILEY J
Mixed Quad Singles Semifinals
Match details Editorial
Semifinals - Match 1 Alcott Dylan 2 -0 Sithole Lucas
Semifinals - Match 2 Lapthorne Andy 2 -1 Wagner David
There are no events for this day.